MY LADY'S MANOR STEEPLECHASE RACES

ENTRIES FOR 2017

My Ladys Manor
Monkton, MD
Saturday, April 15, 2017
POST TIME- 1:30 p.m.

 
FIRST RACE (#24) Purse $30,000.
THE MY LADY'S MANOR. Timber Stakes. 3 Miles over Timber.

POST TIME: 1:30 p.m.

1 FOYLE g.12 165 Dahl, G Merriefield Farm H. Bruce Fenwick
2a DRIFT SOCIETY (IRE) [L] g.9 165 Frost, H Bruton Street-US Jack Fisher
3 LE CHEVALIER [L] g.8 165 Beecher, M Michael A. Smith Julie Gomena
4 GRAND MANAN [L] g.8 165 Nagle, D Donald Reuwer Jr. William Meister
5a LEMONY BAY (GB) [L] g.8 165 Murphy, J Bruton Street-US Jack Fisher

 SECOND RACE (#25) Purse $15,000.
THE JOHN RUSH STREETT MEMORIAL 1st Division.
Amateur Maiden Timber. 3 Miles over Timber.

POST TIME: 2:15 p.m.

1 DURER [L] g.10 165 Beecher, M Wits End Stable LLC William Dowling
2 DOC CEBU [L] g.7 165 Frost, H Charles C. Fenwick Jr. Jack Fisher
3 SNOBBY SCAMP [L] g.11 *160 Poretz, E Frank A. Bonsal Jr. William Dowling
4 ANY KEY [L] g.14 *160 Hendriks, M William Meister William Meister
5 TOUCHDOWNTONY [L] g.8 *160 Hendriks, M Irvin L. Crawford II Joseph G. Davies
6 RIDE AWAY [L] g.6 *160 Baumgardner, B Irvin S. Naylor Katherine S. Neilson
7 HANDSOME HOYT [L] g.6 165 Clements, S Nancy A. Reed Katherine S. Neilson
8 OUT PLAYING [L] g.7 *160 Yeager, A Donald Cochran Todd McKenna
 
THIRD RACE (#25) Purse $15,000.
THE JOHN RUSH STREETT MEMORIAL 2nd Division.
Amateur Maiden Timber. 3 Miles over Timber.

POST TIME: 3:00 p.m.

1 GAS CAN EDDIE [L] g.10 *160 Baumgardner, B Mrs. William D. Class, Jr. William Meister
2 SPIRIT OF SHANKLY (GB) [L] g.9 165 Beecher, M Thistledown Farm Mark Beecher
3 AQUIES g.5 160 Clements, S Irvin S. Naylor Katherine S. Neilson
4 NATURALLY WON g.5 160 Frost, H Northwoods Stable William Dowling
5 OUR TOWN [L] g.8 *160 Hendriks, M George R. Tydings Joseph G. Davies
6 KINGS APOLLO (GB) [L] g.8 165 Petty, J Stewart Strawbridge Sanna P. Neilson
7 TANGO RHTHYM [L] 9.9 *160 Hendriks, M Charles E. Noell William Meister

 
FOURTH RACE (#26) Purse $15,000.
THE JOHN D. SCHAPIRO MEMORIAL.
Amateur Apprentice Timber. 3 Miles over Timber.

POST TIME: 3:45 p.m.

1 CLASS INDIAN [L] g.10 170 Batoff, J Jeremy A. Batoff William Dowling
2 ON THE CORNER g.11 170 Ivy Hill Stable, LLC Alicia Murphy
3 PRIME PROSPECTOR g.9 170 McGuirk, A Peter A. Jay Todd J. Wyatt
4 SCHOOLHOUSE WOODS g.10 170 Hendriks, M Kinross Farm Joseph G. Davies
5 WHATDIDYOUSEE [L] g.7 165 Yeager, A Grey Lake Stable Ivan Dowling
6 GOLDEN SLAMMER [L] g.12 165 Kelly, F Upland Partners Todd McKenna
7 TERKO SERVICE [L] g.10 170 Pinkard, C Frank A. Bonsal Jr. Ann D. Stewart